18. 2. 2018

Amita Trasi - Všechny barvy nebe

Název Knihy: Všechny barvy nebe
Originální názevThe Color of Our Sky
Autor: Amita Trasi
Překladatel: Jitka Jeníková
Žánr: román, světová literatura
NakladatelstvíArgo
Datum vydání: 2017
Počet stran: 332
Typ knihy: pevná vazba
Hlavní postavy: Tára a Mukta
Recenze:
Všechny barvy nebe je kniha s malebnou obálkou, která vůbec neodpovídá drsnému obsahu, který najdete uvnitř.

Ne každému se podaří narodit do rodiny náležící k té správné kastě. Minulá a troufám si říct, že i současná Indie stále přikládá velkou váhu třídnímu rozvrstvení a po staletí zažité tradice nelze jen tak měnit. Váš osud je zpečetěn ještě před narozením a pramálo záleží na vašich snech, přáních schopnostech či inteligenci.

“Jako poslední z rodu dévdásí jsem byla předurčena k tomu, že se jí jednoho dne také stanu. V dětství jsem to ale netušila. Nevěděla jsem, že mi mé tělo nepatří.”

Celou recenzi najdete na webu Československé bibliografické databáze. Pro recenzi klikni sem.



Oficiální anotace:
Americká spisovatelka indického původu přináší v knize ne neprávem přirovnávané k dílům Khaleda Hosseiniho strhující, emotivní příběh dvou celoživotních přítelkyň, jejichž život se nenávratně změní jedné noci v roce 1993. Osudový okamžik je vyšle vstříc trýznivým osudům – jedna se bude snažit přežít nelidské zacházení obchodníků s bílým masem a druhá zasvětí život jejímu hledání.

V roce 1986 se má desetiletá Mukta z nízké společenské kasty stát chrámovou prostitutkou jako její matka a před ní její babička. Matka však udělá vše pro to, aby její dcera nemusela kráčet ve šlépějích svých předků. Mukta se ocitá u náhradních rodičů v Bombaji, kde se spřátelí s jejich osmiletou dcerou Tarou. Ta Muktě otevře dveře do nového světa – světa zmrzliny a sladkostí, básní a příběhů, a přátelství, které Mukta nikdy předtím nepoznala. Mezi děvčaty vznikne pouto silnější než hlas krve, které je přetrženo o sedm let později, když Muktu unesou. Taru ani jedenáct let poté nepřestávají pronásledovat výčitky svědomí. Je přesvědčená, že Muktino zmizení je její vina a po smrti otce se vrací z exilu ve Spojených státech do rodné země, aby svou dávno ztracenou přítelkyni našla. Při svém pátrání však naráží jen na dávno pohřbená tajemství vlastní rodiny…

Žádné komentáře:

Okomentovat

Budu ráda za všechny vaše slušné komentáře.