27. 3. 2018

Kateřina Tučková - Vitka

Název Knihy: Vitka
Autor: Kateřina Tučková
Žánr: divadelní hra, česká literatura
NakladatelstvíHost
Datum vydání: 2018
Počet stran: 176
Typ knihy: brožovaná
Hlavní postavy: Vítězslava Kaprálová alias Vitka
Recenze:
Divadelní hru Vitka od Kateřiny Tučkové můžete zhlédnout v brněnském divadle Husa na provázku a pro ty z vás, co to máte do Brna daleko, je tu její knižní podoba. Číst divadelní hru se může zdát složité a přiznám se, že jsem taky měla obavy. Ale Kateřina Tučková je zárukou kvalitního čtení, ať už jde o román, nebo divadelní hru. Po čase vám to ani nepřijde.
Celou recenzi na tuhle skvělou hru najdete na webu cbdb.cz přímo zde.Oficiální anotace:
Původní divadelní hra na motivy životního příběhu brněnské hudební skladatelky a dirigentky Vítězslavy Kaprálové (1915–1940) očima jiné brněnské rodačky, spisovatelky Kateřiny Tučkové.

Vitka je příběh o závratném vzestupu mladé talentované ženy, která se dokázala prosadit v oblasti dodnes vyhrazené především mužům. Její život byl fascinující směsicí výjimečného nadání, píle a neústupnosti, ale také svobodomyslnosti, kterou šokovala své okolí. Zemřela v pouhých pětadvaceti letech, válkou odříznutá od domova v jihofrancouzském Montpellieru. V té chvíli však už měla za sebou studia v Brně, Praze a Paříži, složila na čtyřicet oceňovaných skladeb, dirigovala významné evropské orchestry a byla životní i tvůrčí partnerkou Bohuslava Martinů, s jehož ženou Charlottou tvořili proslulý milostný trojúhelník. Či mnohoúhelník, vezmeme-li v úvahu její četné milence, mezi nimiž nechyběli známí představitelé meziválečné avantgardy pobývající toho času v Paříži. Kdyby přežila, byla by jednou z nejslavnějších českých žen.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Budu ráda za všechny vaše slušné komentáře.